Mieliśmy już
122753
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Ruszył rządowy program budowy 100 obwodnic...

Wschowa & Gostyń. Ruch przy obwodnicach DK12


Drogowcy nie zwalniają tempa prac. Do końca roku ogłoszony zostanie jeszcze przetarg na budowę obowodnicy Gostynia w ciągu drogi DK12. To jedna z przygotowywanych na końcówkę 2020 r. siedmiu obwodnic o łącznej długości 68 km i szacunkowej wartości prawie 1,7 mld zł

Krok po kroku zbliża się też początek prac na obwodnicy Wschowy.

Obwodnica Gostynia w ciągu DK12

Drogowcy zakończyli prace terenowe związane z wykonaniem badań geotechnicznych. Obecnie trwa opracowanie i uzgadnianie dokumentacji. Powyższa dokumentacja będzie stanowiła rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych niezbędne do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i Zbuduj. Termin przetargu: listopad-grudzień 2020 r.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12.

Dzięki inwestycji ma nastąpić poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości Gostynia. Inwestycja poprawi też warunkii bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. W szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem. Jest to bardzo ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski.

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12

12 października podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowych (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykonawca to Multiconsult Polska Sp. z o.o. Termin realizacji umowy wynosi 40 miesięcy.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wschowy i Dębowej Łęki jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego. Koncentruje się on na bardzo zatłoczonej drodze krajowej nr 12.

Dlatego też obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wpisuje się ona w szereg zadań jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. planowana budowa obwodnicy Głogowa.

Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Pojawiły się głosy, że wybór w pierwszej kolejności tych miast - to efekt zwycięstwa w tych powiatach (gostyńskim i wschowskim) Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Coś w tym musi chyba być - bo mocno za tym lobbowali w Warszawie też lokalni parlamentarzyści PiS. Z pewnością za to nie mogą liczyć na takie wsparcie lokalni włodarze z opozycyjnych opcji.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map