Mieliśmy już
122746
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Rozjuszone owady zabiły 34-latka...

Gostyń. Śmiertelne żądła


Ponad godzinę trwała walka o uratowanie życia 34-letniego pracownika ZGKiM w Gostyniu, którego podczas koszenia trawy zaatakował rojuszony rój os.

Do tragedii doszło podczas koszenia trawy na Górze Zamkowej w Gostyniu...

Po godzinie ósmej rano pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej kosili trawę na Górze Zamkowej. Było ich trzech. W pewnym momencie jeden z nich - przypadkowo kosiarką - uszkodził gniazdo os. Rozjuszone owady błyskawicznie zaatakowały intruza z kosiarką. Rój os rzucił się na 34-latka. Przez dłuższą chwilę nie mógł się opędzić od chmary żądlących os. Wściekle pokąsały pracownika ZGKiM. Po chwili zasłabł. Koledzy natychmiast wezwali pomoc.

Wstrząs anafilaktyczny, inaczej anafilaksja, to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Jest to najgroźniejsza postać reakcji alergicznej organizmu na kontakt z alergenem (np. jadem owadów, pokarmem, lekiem, sierścią zwierząt), bądź reakcji niealergicznej wywołanej czynnikami zewnętrznymi, np. zimnem.

Wstrząs anafilaktyczny - jakie są objawy?

W 90% przypadków pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego pojawiają się w ciągu kilku, kilkunastu minut (do 30 minut) od kontaktu z substancją wywołującą uczulenie lub czynnikiem wywołującym reakcję. Początkowo mogą być one łagodne (i nawet samoistnie ustąpić), a później gwałtownie się nasilić.  

Na miejscu zdarzenia zjawili się ratownicy medyczni i strażacy. Poszkodowany doznał wstrząsu anafilaktycznego. To spowodowało zatrzymanie akcji krążenia. Ponad godzinę trwała akcja reanimacyjna. Potem zabrano 34-letniego mężczyznę do szpitala. Niestety, tam zmarł.

Sprawą zajęła się policja pod nadzorem prokuratury w Gostyniu. Wszczęto postępowanie z art. 220 KK, to jest narażenia życia albo zdrowia pracownika - informuje Sebastian Myszkiewicz, oficer prasowy KPP w Gostyniu. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że człowiek przeszedł odpowiednie przeszkolenie, był wyposażony w gogle ochronne i kombinezon. Wszystko wskazuje na to, że należy to zdarzenie rozpatrywać jako nieszczęśliwy wypadek.

Zagrożenia dla ludzi

Szerszeń Vespa mandarinia, czyli największy gatunek szerszenia na świecie, zaatakował już w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie jak dotąd nie zdołali go jednak zlokalizować.

"The New York Times" podkreśla, że to fatalna wiadomość dla ludzi i pszczelarzy, bo owad ten jest śmiertelnie niebezpieczny. Istnieje ryzyko, że przedostał się także do Europy. W jaki sposób? A chociażby "jako pasażer na gapę" z milionami przesyłek wysyłami codziennie z Chin do Europy.

Gatunek szereszenia azjatyckiego jest znacznie agresywniejszy niż inne osy. Jego użądlenia zabijają co roku w samej Japonii około 40 osób, przeważnie w wyniku reakcji alergicznej na jad owada (najaktywniejszą substancją jest mastoparan). Użądlenie człowieka z alergią jest zabójcze, jednak nawet zdrowy człowiek może zginąć z powodu działania neurotoksyny zwanej mandarotoksyną (MDTX), jeżeli ilość wstrzykniętego jadu jest wystarczająca. Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie do gorącego gwoździa wbijanego w nogę. To tylko kwestia czasu, kiedy znajdą się w Polsce....

fot. internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map