Mieliśmy już
133729
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       

Marszałek przejmuje linię kolejową...

Góra. Kiedy wrócą pociągi na dworzec PKP?


Kilkadziesiąt milionów złotych i jakieś 2-3 lata to szacowana cena i czas powrotu do ruchu pasażersko-towarowego na linii kolejowej nr 372 z Bojanowa do Góry Śląskiej.

Właśnie marszałek dolnośląski przejął tę opuszczoną i zdewastowaną linię kolejową. Przejął też kilka innych opustoszałych dolnośląskich torowisk, w tym do ulubionego przez leszczyniaków - Karpacza.

Negocjacje trwały od dawna. Województwo dolnośląskie jest absolutnym liderem przejmowania i reaktywowania lokalnych, kolejowych połączeń. Takich torowisk - co stały przez dziesiątki lat zapuszczone i zdewastowane. Jako smutny spadek po zdeprawowanej i zdegenerowanej POstkomunistycznej władzy.

Właśnie teraz marszałek dolnośląski udzielił pełnomocnictwa Leszkowi Lochowi (dyrektorowi Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei) do podpisania dokumentów przenoszących na rzecz Województwa Dolnośląskiego następujących linii kolejowych:

- 303 odcinek Chocianowiec – Chocianów ( l.k. Duninów – Chocianów),

- 372 odcinek Bojanowo – Borszyn Wielki – Góra Śląska,

- 312 odcinek Wojcieszów – Nowy Kościół ( l.k. Marciszów – Jerzmanice),

- 345 odcinek Kamienna Góra – Pisarzowice,

- 308 Pisarzowice – Jelenia Góra,

- 340 Mysłakowice – Karpacz.

Następnym krokiem będzie już podpisanie aktów notarialnych.

Linie nr 303 i 372 są procedowane w Ministerstwie Infrastruktury. Dla pozostałych linii oczekujemy na podjęcie stosownych uchwał przez PKP S.A. - dodał Michał Nowakowski, rzecznik prasowy UMWD.

Linia kolejowa nr 372 - linia kolejowa łącząca stację kolejową Bojanowo ze stacją Góra Śląska

Linia kolejowa Bojanowo — Góra Śląska została otwarta 4 grudnia 1885 roku. Stanowiła odcinek linii kolejowej Głogów — Bojanowo.

Ruch pasażerski na linii został zawieszony w 1991 roku. Jeszcze przez kilka lat wykorzystywany był bardzo sporadycznie jedynie do przewozów towarowych. Potem ruch całkowicie zlikwidowano. W 2010 r. zapadła decyzja o przekazaniu jej na rzecz samorządu lokalnego. W związku z budową drogi S5 tor od strony Bojanowa rozebrany - brak wiaduktu.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2021 by map