Mieliśmy już
133720
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       

Dlaczego mieszkańcy uciekają?

Góra. Miasto się wyludnia


Po raz kolejny ubyło mieszkańców gminie Góra. Tylko w ubiegłym roku liczba zmienjszyła się o kolejne 99 osób. To znaczy, że zameldowano się 106 mieszkańców, ale aż 205 osób wymeldowało się.

Co jest tego przyczyną, że ludzie uciekają z Góry?

Leżąca na południu regionu leszczyńskiego - Góra, to siedziba powiatu górowskiego. Współtworzy go razem z gminą: Jemielno, Niechlów i Wąsosz. Posiada dobre, rolniczne ziemie oraz przynoszące stały dochód zasoby gazu ziemnego. Od wielu już lat w mieście i gmina Góra brakuje zakładów przemysłowych. A te co kiedyś dobrze funkcjonowały - to sprzedano jak np. cukrownię Góra Ślaska lub upadły np. Elemech. Zamknięto też stację kolejową, a nawet miejski szpital czy przychodnię. Nie ma pracy, nie ma perspektyw.

Jakoś tych problemów nie porafi (nie umie?) rozwiązać lokalna władza. Zresztą - bardziej zajęta zajadłą i bezwzlędną walką o własne stołki. Stąd częste tam zmiany kadrowe, szczególnie w starostwie.

Zatem trudno się dziwić, że przeważnie młodzi ludzie wyjeżdzają z Góry. To znaczy - zostają tam tylko emeryci i co ciekawe - nadzwyczaj liczni w tym regionie - renciści. I to w różnym wieku.

Stąd własnie takie statystyki. W ubiegłym roku zarejestrowano 106 zameldowań w tzw. ruchu wewnętrznym. Natomiast wymeldowań było 205. Zatem wynik salda migracji wewnętrznych wynosi - minus 99 dla Góry. "Emigrują" przeważnie do Wrocławia, Leszna, zagłębia miedziowego, Rawicza, a nawet pobliskiej Wschowy. Tam gdzie zawsze łatwiej o pracę...

Góra (niem. Guhrau) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba władz powiatu górowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Góra. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku.

Góra uzyskała lokację miejską przed 1298 rokiem. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 11 678 mieszkańców.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2021 by map