Mieliśmy już
133728
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       

A miliony tuczą banki...

Góra. Powiat z trudem spłaca długi


Prawie 20 milionów złotych długu nadal obciąża konto starostwa w Górze. Powiat nie ma wyjścia - musi płacić, płacić i płacić. By nie splajtować i dostać zarząd komisaryczny.

Co ciekawe, nadal spłaca m.in. kilkunastoletni kredyt, bo zaciągnięty jeszcze w 2008 roku w ramach tzw. radosnej platformerskiej twórczości ekonomicznej tzw. "rolowania długu". Czyli pożyczkami spłacamy wcześniejsze pożyczki.

Lista długów powiatu w Górze jest długa. Wśród największych pozycji to: 6,2 mln zł przejętego kredytu zaciągniętego wcześniej przez zlikwidowany Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Czyli dług byłego szpitala. Poza tym jest jeszcze 5,6 mln zł - pieniądze pożyczone jeszcze tytułem kredytu zaciągniętego w 2008 r. A te pieniądze były potrzebna na bieżące wydatki starostwa, czyli m.in. terminowe płace urzędników w tym starosty i wicestarosty.

Poza tym powiat musi płacić 6,7 mln zł odszkodowanie dla firmy Chemecko-System , a związane jest to z uchyleniem pozwolenia starosty na budowę wysypiska śmieci w Rudnej Wielkiej. O tym mega-śmietniku przy trasie Z Rawicza do Góry, pisano już wielokrotnie. A wciąż składane są wnioski o jego dalszą rozbudowę.

Katalog spłat powiatu uzupełnia też konieczność płacenia 1,2 mln zł zobowiązań związanych z tytułem odszkodowań za nie zapłaconą fakturę końcową za budowę strażnicy w Górze. Zatem podsumowana kwota zobowiązań - długu powiatu wykazana 31 grudnia 2019 r. wyniosiła 19 725 485,59 zł, co stanowi 46,76% dochodów wykonanych w 2019 r.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2021 by map