Część chce nowej nazwy

Rawicz. Białykał do zmiany?

Coraz częściej pojawiają się głosy za zminą nazwy wsi Białykał...

Białykał (do 1999 roku - Biały Kał) – wieś w powiecie rawickim, w gminie Pakosław. To jedna z najmniejszych miejscowości na pograniczu Wielkopolski z Dolnym Śląskiem.

Oczywiście chodzi o słowo kał w nazwie. Starszym mieszkańcom to raczej nie przeszkadza. Przyzwyczaili się.

Zmiany chce za to wielu młodych. Czasem dochodzi do paradoksalnych i raczej mało zabawnych sytuacji. Szczególnie przy coraz popularniej sprzedaży internetowej.

Sprzedający na podany adres gdzie mają przesłać zamówienie - Białykał, często uważają to za głupawy żart. Dlatego niektórzy proponują nową nazwę np. Białe Błota czy Białe Bagno.

Przy zmianie nazwy miejscowości obowiązkowe są konsultacje. Jeśli większość mieszkańców Białegokału będzie za zmianą nazwy to Rada Gminy Pakosław podjemie taką uchwałę.

Obiecał to wójt Pakosławia Piotr Skrzypek. Następnie wniosek trafia do wojewody. Zmiany nazwy dokonuje minister administracji i cyfryzacji.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana wówczas jako Białykał należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kröben (krobskim) w rejencji poznańskiej.

Białykał należał do okręgu jutroszyńskiego tego powiatu i stanowił część majątku Pakosław, którego właścicielem był wówczas (1846) książę Pignatelli. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 206 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 27 dymów (domostw).

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie leszczyńskim. Obecnie liczy ok. 150 mieszkańców.

fot.internet

wróć do aktualności