Dlaczego płacić za sąsiadów?

LESZNO. Kasa dla MZO

Mieszkańcy Leszna płacą wręcz kosmiczną miesięczną stawkę 33 zł/osoba za wywóz śmieci, przykładowo aż o 8 zł więcej niż w Poznaniu. Dlaczego, aż tyle - bo leszczyniacy płacą za sąsiadów! A zajmuje się tym i stawki ustala Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Skupia aż 18 gmin.

A zleca to Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania w Lesznie. To spółka miejska. Zagospodarowaniem odpadów zajmuje się zakład w Trzebani. To kilka kilometrów od Leszna. Powinno być zatem tanio - a jest kosmicznie drogo. Bowiem mieszkańcy Leszna dokładają ze swojego portfela za przywóz śmieci także m.in. i z odległego Gostynia, Pakosławia czy jeszcze dalszego Wijewa.

MIASTOCENA ODPADÓW
LESZNO33 PLN
POZNAŃ25 PLN
BYDGOSZCZ21 PLN
KRAKÓW27 PLN
TORUŃ20 PLN
ZABRZE24 PLN
LUBLIN24 PLN
Ceny winduje i drenuje kieszenie mieszkańców Leszna przede wszystkim koszt dowozu tych śmieci z tak odległych rejonów dawnego województwa. A te stawki ciągle rosną i rosną. Dlaczego zatem skoro mieszkańcy Leszna mają na obrzeżach miasta zakład utylizacji śmieci dla tylu gmin - to mieszkańcy tych gmin nie płacą za siebie?! Szczególnie z tych samorządów wiejskich - korzystających z różnego rodzaju rządowych i unujnych dotacji i subwencji do obszarów wiejskich. Skoro wiedzą jak wyciągać rękę po dodatkowe pieniądze z tytułu rozwoju obszarów wiejskich, to niech też rzetelnie regulują rachunki także za swoje śmieci - a nie siegają łapą do portfeli mieszkańców Leszna....

fot.internet

wróć do aktualności