Pamiątki po Żydach

LESZNO. Zniszczone macewy

Zniszczonych kilkanaście żydowskich nagrobków odkryto w centrum Leszna. Tam gdzie nową siedzibę buduje Miejski Zakład Zieleni. Przed laty znajdował się tam 3-hektarowy cmentarz żydowski tzw. kirkut.

Pamiątkowe macewy leżały na głębokości około 1 metra. Były ułożone płasko. Służyły w czasie II wojny światowej i być może nawet w krótko latach po niej jako utwardzenie nawierzchnia drogi w założonym tam gospodarstwie rolnym. Nikt się tymi macewami specjalnie nie przejmował. Bowiem ponad 95% leszczyńskich żydów wyjechało z Leszna i okolic już krótko po zakończeniu I wojny światowej. Jako byli obywatele cesarskiej Rzeszy mieli wybór pozostać w Lesznie które trafiło do odrodzonej Polski lub też przenieść się na teren powojennych Niemiec. Prawie wszyscy woleli pozostać w nowych granicach niemieckich i zdecydowana większość Żydów z Leszna wyjechała do niedalekiego Wrocławia (niemiecki Breslau).

Maciej Urban - Miejski Konserwator Zabytków w Lesznie zdecydował, że odnalezione zabytkowe macewy trafią na miejsce reliktu dawnego cmentarza w Lesznie. To podwórze dawnego, żydowskiego domu przedpogrzebowego przy ul. Jana Pawła II. W sąsiedztwie tamtejszej bibliotecznej filii. Znajduje się tam już sporo elementów z dawnego cmentarza żydowskiego w Lesznie i w miarę odkrywania nowych macew - kolejne też tam trafią ....

fot.internet

wróć do aktualności