Symboliczne otwarcie

Wijewo. Brama do Wielkopolski

Droga wojewódzka nr 305 to od strony lubuskiej brama do Wielkopolski. Cieszymy się, że Wielkopolska wita nas w taki sposób – stwierdził wójt gminy Wijewo Mieczysław Drożdżyński...

Otwarto rozbudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 305 przebiegający przez powiat leszczyński. Inwestycję na zlecenie samorządu województwa zrealizowała firma Colas Polska.

– Ta inwestycja ma długą historię, która sięga poprzedniej, unijnej perspektywy finansowej. Wtedy – w związku z wieloma potrzebami – nie wystarczyło pieniędzy. Nie wynikało to z braku chęci, ale rozmiaru inwestycji, której koszt na jednym, przebiegającym przez powiat leszczyński odcinku o długości 8,4 km wyniósł 25,4 mln zł – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

I podkreślał, że olbrzymią rolę odegrali radni województwa bez podziału na PiS czy też PO, którzy jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu pieniędzy na budowę. Wicemarszałek chwalił świetną współpracę z gminą Wijewo oraz wykonawcą – spółką Colas.

Przez powiat leszczyński przebiega 51,5 km dróg wojewódzkich, w tym 8,4 km drogi wojewódzkiej nr 305, która łączy województwa wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie. Ze względu na lokalizację i natężenie ruchu droga ta wymagała poprawy stanu technicznego, dostępności, a przez to – wzrostu bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu.

Samorząd województwa wielkopolskiego zaplanował rozbudowę drogi na odcinku o długości ponad 20 km od Solca w powiecie wolsztyńskim do granicy województwa wielkopolskiego w powiecie leszczyńskim. Inwestycja jest warta łącznie 76,9 mln zł i została podzielona na cztery etapy.

Realizacja inwestycji na terenie powiatu leszczyńskiego zakończyła się w sierpniu. Zadanie kosztowało 25,4 mln zł.

Wykonawca robót budowlanych – firma Colas Polska miała za zadanie wzmocnić lub wymienić oraz poszerzyć istniejącą nawierzchnię, przebudować skrzyżowania, chodniki i ścieżkę rowerową. Wykonane zostało aktywne oznakowanie i wyspy spowalniające. Przebudowano także zjazdy na posesje i przepusty.

fot internet

wróć do aktualności