Uważaj w lesie!

Śmigiel. Wilk człowiekowi wilkiem

Burmistrz Śmigla przekazuje otrzymaną z Regionalnej Dyrekcji Ochrony procedurę postępowania w sytuacjach konfliktowych „człowiek-wilk”...

Coraz większy niepokój w regionie leszczyńskim budzą krążace w sieciach społecznościowych informacje o rzekomo pojawiających się wilkach w okolicznych lasach.

Wilki są mięsożercami, żeby przeżyć, starają się doścignąć i zabić wytropione w lesie dzikie ssaki kopytne. Procedura opisuje różne typy sytuacji z udziałem wilka, które mogą budzić niepokój oraz sposoby zachowania w takich sytuacjach.

Wilki to zwierzęta z natury stadne. Żyją w gromadzie i polują grupowo. Atakują by ZABIĆ! Więc nigdy ich nie prowokuj! Bo nie ma szans ani przed nimi uciec, ani się skryć.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.

Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Wśród nich są m.in. takie zalecenia:

Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

I co najważniejsze - to jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. , albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub najbliższe nadleśnictwo.

fot. internet

wróć do aktualności