Mieliśmy już
113507
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Zatrzymać nieproszonych gości w lesie

Leszno. Dziki w mieście


Są decyzje i konkretne działania miasta w sprawie odstraszania dzików.

Jak już informowaliśmy pole manewru jest tu dość ograniczone, ale wierzymy, że wybrane metody zdadzą egzamin. Na początku września Miasto Leszno podpisało porozumienie z Kołem Łowieckim nr 464 „Oręż” na wykonanie i utrzymanie „pasów zaporowych”.

To specjalne miejsca, w których myśliwi zakopywać będą kukurydzę. Dziki ma wabić jej zapach i stosunkowo łatwa dostępność (będzie tuż pod powierzchnią ziemi). Dzięki takiemu działaniu po jakimś czasie dziki nie powinny już zapuszczać się tak często w rejony miasta i wyrządzać szkód na trawnikach i działkach w Lesznie.

Podobna metoda jest stosowana przez koła łowieckie przy ochronie upraw rolnych przed zwierzętami. Umówiliśmy się z myśliwymi na wykonanie i utrzymywanie do końca tego roku pasów zaporowych w lasach Nadleśnictwa Karczma Borowa od strony Nowego Świata oraz Osiedla Rejtana. Liczymy tu na wiedzę i doświadczenie naszych partnerów z koła łowieckiego.

Planujemy kontynuować te działania również w kolejnym roku - mówi Ryszard Dorsz, Kierownik Biura Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Leszna. Dodatkowo leszczyński magistrat zakupił środek zapachowy odstraszający dzikie zwierzęta oraz dyspensery tego środka, które, w ramach porozumienia członkowie Koła Łowieckiego „Oręż” rozmieszczą w lasach dookoła Leszna. Stężony zapach potu ludzkiego ma być dodatkowym straszakiem na dziki.

Apelujemy, aby nie dotykać dyspenserów, w których umieszczony będzie środek zapachowy. Sprzedawca ostrzega, że w przypadku ubrudzenia tym środkiem np. odzieży będzie duży problem z usunięciem zapachu i może się to wiązać z koniecznością zakupu neutralizatora zapachu. - dodaje Ryszard Dorsz.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.leszno.pl/Zatrzymac_nieproszonych_gosci_w_lesie.html

text/img: Leszno - Rozwiń Skrzydła.
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map