Mieliśmy już
113501
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
#wodociągi #energia #słońce

Leszno. MPWiK zbuduje farmę na 1.800 paneli słonecznych!


Leszczyńskie wodociągi przygotowują dokumentację projektową pod budowę farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 500 kW.

Ta jedna z największych w naszym regionie elektrowni słonecznych powstanie na terenie stacji MPWiK w Strzyżewicach.

Na największej naszej Stacji Uzdatniania Wody w Strzyżewicach w MPWiK Leszno, w tym miejscu po południowo-zachodniej stronie stacji już wkrótce powstanie farma fotowoltaiczna o mocy prawie 500 kW .

Zamontowanych zostanie prawie 1800 szt. paneli fotowoltaicznych! To jedna z największych inwestycji proekologicznych w regionie leszczyńskim.

- Tu na razie jest ściernisko...ale wkrótce powstanie tam farma fotowoltaiczna - informuje Rafał Zalesiński, prezes MPWiK Leszno - Dokumentacja projektowa jest już w trakcie tworzenia!

Farma fotowoltaiczna – co to jest i jak działa?

Farmy fotowoltaiczne (elektrownie słoneczne) to specjalnie wydzielone strefy terenu z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. Ten genialny wynalazek ma potencjał do zaspokojenia większości potrzeb całej ludzkości na prąd, pomimo tego, że działa efektywnie tylko w dzień i przy bezchmurnej pogodzie.

Po zainstalowaniu niezbędnej infrastruktury – paneli, inwerterów, elementów konstrukcyjnych oraz po wykonaniu przyłącza, prąd pozyskany wprost ze słońca staje się w pełni darmową energią. Co istotne, może być ona zużywana nie tylko w miejscu jej wytworzenia (np. przy zakładzie produkcyjnym), ale też przesyłana do sieci energetycznej do użytku innych odbiorców energii. Wytworzony w elektrowni fotowoltaicznej prąd może również zostać zmagazynowany w akumulatorach w celu wykorzystania go w czasie gorszego nasłonecznienia.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna składa się z tysięcy paneli. W każdym z nich znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje poprzez zastosowanie materiału półprzewodnika, najczęściej krzemu. Zachodzi w nich zjawisko fotoelektryczne – pochodzące z promieni słonecznych fotony wzbudzają w ogniwach ruch elektronów, który powoduje powstanie napięcia elektrycznego (różnicy potencjałów).

Poczynając od najmniejszych paneli fotowoltaicznych instalowanych np. na ulicznych latarniach, po największe układy tysięcy paneli w elektrowniach solarnych, każda z instalacji ma określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu. Poziom mocy elektrowni stanowi więc sumę mocy działających w niej paneli – im więcej paneli, tym większe możliwości generowania prądu.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map