Mieliśmy już
113510
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Elewi - absolwenci klas wojskowych

Leszno. Przysięga na sztandar


Przysięgę na sztandar składali elewi Skróconej Służby Przygotowawczej. Wcześniej zaznali już pierwszych trudów żołnierskiego przygotowania.

Duma rozpierała nie tylko wzruszonych rodziców, ale też i licznie zgromadzonych znajomych. Wśród elewów byli tam również m.in. absolwenci klasy wojskowej w Nietążkowie.

W Lesznie, podobnie jak w dwunastu jednostkach wojskowych na terenie kraju odbyła się przysięga wojskowa dla absolwentów szkół objętych programem Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe w ramach skróconej służby przygotowawczej.

Po złożonej przysiędze, od 7 września, absolwenci przejdą szkolenie specjalistyczne, którego zwieńczeniem będzie egzamin, kończący się uzyskaniem specjalności wojskowej wartownika.

Jeśli zaliczą go pozytywnie, zostanie im nadany przydział mobilizacyjny, a co za tym idzie, będą mogli ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Ci którzy się na to nie zdecydują, zostaną przeniesieni do rezerwy w stopniu szeregowego.

Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbyli łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Program działa od 2017 roku. Dotychczas we wszystkich trzech edycjach wzięły udział łącznie 124 szkoły i ponad 8 tys. uczniów.

Skrócona służba przygotowawcza to specjalne rozwiązanie zaoferowane absolwentom szkół z programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

W roku szkolnym 2020/21 dołączy do nich kolejny rocznik młodzieży w ramach IV edycji. Program koordynuje Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Skrócona służba przygotowawcza to rozwiązanie wyłącznie dla chętnych. Jednak znaczna część absolwentów, która szkoli się obecnie w koszarach, deklaruje chęć zostania żołnierzami Wojska Polskiego.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map