Mieliśmy już
122752
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Prawie 20-letni spór o pałac w Jarogniewicach

Kościan. (Tymczasowa) Ugoda za trzy miliony!


Zawarto wstępną ugodę w sprawie pałacu w Jarogniewach k. Kościana. Znajduje się tam Dom Pomocy Społecznej. Ugoda ma tymczasowy wymiar w kwocie 3 mln zł. Spór rozpoczął się w 2002 roku.

Wtedy to Piotr Żółtowski w imieniu przedwojennych właścicieli, wszczął walkę z powiatem kościańskim , o oddanie tej nieruchomości....

Pałac obecny swój kształt ma po przebudowie z lat 1893- 1904 przez architekta Stanisława Boreckiego. Zleceniodawcą był ówczesny właściciel, Adam Żółtowski. Żółtowscy byli właścicielami majątku od 1825 roku do II wojny światowej. W latach 1939- 1945 Jarogniewicami administrowali Niemcy.

Po wyzwoleniu w 1945 roku majątek znacjonalizowano. W pałacu urządzono szkołę dla niewidzących inwalidów wojennych . O odzyskanie majątku walczyli od 2002 roku przedstawiciele rodziny Żółtowskich. To cała, wieloletnia historia spraw sądowych. Było tam wszystko - co tylko "twórczy umysł prawniczy" jest w stanie wymyśleć, w tym także próby ugody i odwołania na odwołania. Opinie jednych biegłych - a w kontrze opinie innych biegłych. Zwrotów akcji tyle, że niejeden turecki czy brazylijski tewizyjny serial mógłby pozazdrościć.

W końcu 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał powiatowi kościańskiemu oddanie nieruchomości prawnym spadkobiercom przedwojennego właściciela. Starostwo złożyło w tej sytuacji skargę kasacyjną. Powiat był także gotów wykupić pałac w Jarogniewicach. Nie było do końca wiadomo, jakie sumy interesowałyby spadkobierców. Wstępnie rozmawiano o milionach. Ale ilu - to nie bardzo wiadomo. Sprzedający zwykle chce bardzo wiele, a kupujący zapłacić zdecydowanie mniej. Temat był więc nadal otwarty.

Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych fizycznie ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych, ociemniałych i z resztką wzroku. Oferuje on opiekę 67 pensjonariuszom.

Koniec końców zawarto wstępną ugodę. Opiewa na kwotę 3 miliony złotych. To jednak z pewnością nie jest ostateczna cena. Bowiem rzeczoznawca spadkobierców już wycenił nieruchomość na ponad 8 mln. zł. Teraz ruch po stronie starostwa kościańskiego. Z pewnością kwota 3 mln zł ulegnie zmianie. O ile - nie wiadomo. Pewnie obie strony sporu finansowego spotkają się gdzieś pośrodku. Realna kwota to zapewnie w okolicach 5,5 mln zł. Tyle też pewnie będzie musiął starosta wygrzebać z kasy powiatu. Dopiero wtedy będzie można mówić o dalszym rozwijaniu Domu Pomocy Społecznej, który w pałacu działa.

W ostatnich latach skutecznie - dzięki właśnie takim werdyktom polskim sądów - spadkobiercy rodziny Żółtowskich wywalczyli prawa do pałacu w Nekli i odzyskali pałace w Wargowie, Kadzewie i Głuchowie. Oczywiście ich wielomilionowe roszczenia finansowe - pokryjemy teraz my wszyscy, czyli polscy podatnicy...

fot. internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map