Mieliśmy już
122754
odwiedzin portaluValid XHTML 1.0 Strict

Poprawny CSS!
       
Odnowienie części ołtarza św. Anny Samotrzeć.

Góra. Zabytki sakralne po renowacji


Dzięki bardzo precyzyjnej i mozolnej pracy konserwatorów, piękny blask odzyskało część zabytków górowskiego kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze.

Koszt prac to ponad 45 tysięcy złotych.

Właśnie zakończono częściową renowację ołtarza św. Anny Samotrzeć. To wyjątkowa ozdoba sakralna tego kościoła parafialnego. Prace konserwatorskie pochłonęły 45 416 zł. Koszty renowacji w znacznej części pokryto z dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przeznaczył na ten cel 40 816 zł. Resztę środów pokryły datki górowskich parafian.

Księża parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze serdecznie dziękują parafianom za ich ofiarność - "Bóg zapłać z ofiary złożone, dzięki którym mogliśmy dokonać tej renowacji". W planach mają również odrestaurowanie reszty ołtarza oraz całej kaplicy.

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Góra wschód archidiecezji wrocławskiej.

Świątynia była wymieniana w dokumencie z 1302 roku. W obecnym kształcie zbudowana została w latach 1457–1552 (po pożarze wcześniejszej budowli). Restaurowana była po pożarze w 1759 roku. W 1963 roku częściowemu zawaleniu uległy partie sklepień i wieża zachodnia. Odbudowa trwała w latach 1964-1965.

Jest to budowla orientowana, murowana, wzniesiona z cegły, trzynawowa, halowa, posiadająca prezbiterium zakończone sześciobocznie, otoczone ambitem i wieńcem kaplic. Nawa środkowa w prezbiterium jest nieco zwężona i posiada na osi filar dzielący dwie połowy sześciokąta. Cała budowla nakryta jest sklepieniami gwiaździstymi, natomiast część zachodnia nakryta jest współczesnym stropem z 1965 roku. Fasada zachodnia, z trójkątną ścianą szczytową, jest flankowana przez dwie, nie ukończone wieże o późnogotyckim kształcie. Wnętrze posiada wyposażenie w stylu barokowym z 2. połowy XVIII wieku.

fot internet
       
wróć do aktualności
 © 2018 by map